Menu

Zvyky a obyčaje počas pôstu

streda, 28 február, 2018 - od 18:00 do 19:00
Gemerské osvetové stredisko v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, Vás pozýva v stredu 28. februára 2018 do Domu tradičnej kultúry Gemera v Rožňave na ďalšie stretnutie s ľudovými zvykmi a zaujímavými remeslami, ktoré sa v Gemeri zachovali.

Z cyklu "U nás taká obyčaj... "

V minulosti, keď skončilo fašiangové obdobie už sa nekonali zábavy, zabíjačky ani svadby, nastal pôst. Zavládla zmena aj v stravovaní, hlavne sa obmedzilo jedenie mäsa, slaniny, sladkostí i požívanie alkoholu. Počas pôstu sa ľudia pripravovali fyzicky aj duševne na jeden z najdôležitejších sviatkov v roku – Veľkú noc. Ale aj v pôstnom období boli práce, ktoré sa museli dokončiť do jari, lebo potom už bola robota na poliach. Pracovali väčšinou doma, menej sa stretávali, navštevovali sa len rodiny.

„Na tomto pôstnom folklórnom stretnutí Vám predstavíme folklórny súbor Dubina z Rožňavy aj z inej strany. Je to jedna veľká rodina priaznivcov ľudovej kultúry a viacerí  jeho členovia okrem spevu a tanca ovládajú aj tradičné remeslá. Dokážu vyrobiť hudobné nástroje aj na nich zahrať, ale aj zhotoviť krásne vyšívané kožúšky, ručne vystrúhať šindle, ale aj ďalšie tradičné výrobky,“ doplnila Mária Ferenczová z Gemerského osvetového strediska.

Účinkujú: Folklórny súbor Dubina z Rožňavy

Termín: 28. február 2018

Čas: 18:00 hod.

Miesto: Dom tradičnej kultúry Gemera v Rožňave

Vstupné: 2€

 

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Informácie: Gemerské osvetové stredisko , Betliarska č.8, Rožňava,

Mária Ferenczová, ferenczova@gos.sk, 0915 884135

PrílohaVeľkosť
Plagát591.34 KB