Menu

Zlatý žobrák opäť aj v Rožňave

štvrtok, 7 jún, 2018 - 00:00
Filmy z produkcie lokálnych televízií sa predstavia už na budúci týždeň od 6. do 9. júna 2018 na 24. ročníku jediného festivalu svojho druhu v Európe. Aj tento rok sa stanú Košice dejiskom známeho festivalu Zlatý žobrák. Košičania si budú môcť vychutnať v rámci súťažnej prehliadky 50 filmov, ktoré vybrala medzinárodná odborná porota spomedzi 200 prihlásených z rôznych krajín, najvzdialenejšími sú Čína a India. Súťaží sa v troch sekciách, cenu si prevezmú víťazi v sekcii lokálna televízia, produkčná spoločnosť a mladý autor. Súčasťou festivalu sú aj panelové diskusie, v ktorých sa bude diskutovať o témach, ktoré hýbu Európou aj workshopy pre filmárov.
 
Medzinárodný festival Zlatý žobrák je lokálny – premietania filmov budú aj v regiónoch 
Vo štvrtok 7. júna ponúkne festival víťazné snímky z minulých ročníkov aj divákom v Michalovciach a v Rožňave v kine Apollo v Gemerskom osvetovom stredisku a 8. júna v  Spišskej Novej Vsi. Regionálne projekcie prebiehajú v spolupráci so samosprávou a lokálnymi televíziami. 
Maďarský večer v kine Apollo
V Rožňave v predpoludňajších hodinách ponúkajú organizátori premietanie kolekcie víťazných filmov pre deti a mládež rožňavských škôl. Termíny a kapacita sály sú už teraz plne obsadené. O 19-tej hodine bude kino Apollo, v rámci svojho pravidelného štvrtkového programu, premietať kolekciu troch kratších filmov z produkcie Lajosa Tótha v pôvodnom znení s anglickými titulkami v rámci maďarského večera. Filmy úspešne súťažili v minulom ročníku v sekcii mladý autor. 
Partnerom festivalu je Košický samosprávny kraj a záštitu nad ním prevzal jeho predseda Rastislav Trnka. Tento festival považuje za značku a  platformu pre odvetvie filmovej tvorby, ktorá je súčasťou kreatívneho priemyslu. 
Podrobný program festivalu v Košiciach: www.festival.sk
Viac o programe v kine Apollo: 
 
Anežka Kleinová
Gemerské osvetové stredisko
Betliarska 8, Rožňava
kleinova@gos.sk, 0905 919 431
 
 

MAĎARSKÝ VEČER v kine APOLLO Rožňava

7.júna 2018 od 19:00

 
180/100
 
Originálny  názov: 180/100, 25 min., Maďarsko, 2011
Réžia:  Nándor Lörincz, Bálint Nagy
Produkcia:  Lajos Tóth
Roly je prchký chlapík s vysokým krvným tlakom. Jeho lekár mu dáva stroj pre 24-hodinové monitorovanie jeho srdca. Avšak tento deň sa stáva Rolyho najhoršou nočnou morou, keď sa s ním rozíde priateľka. Na cestu ktorá nikam nevedie sa k nemu pridajú aj jeho dvaja rovnako šalení kamaráti.
 
The bellybutton of My Grandma
 
Originálny  názov: Nagyanyám köldöke, 12 min., Maďarsko, 2013
Réžia:  Nóra Lakos
Produkcia:  Lajos Tóth
„Underbelly of my Grandma“ (Brucho mojej Babky) je gastronomická sága. Tri veky, traja muži a plno jedla. Rebelujúci dedo, otec ktorý všetko musí mať pod kontrolou a lenivý potomkovia. Ich deviantné stravovacie zvyklosti spečatia osud ich všetkých. Voľná adaptácia „8 and half best things a Hungarian Man does while eating“ (8 a pol najlepších veci čo Maďar dokáže počas jedla) od András Cerna-Szabó. 
 
The Couch
 
Originálny  názov: Kanapé, 12 min., Maďarsko, 2012
Réžia:  Doraya Bouandel
Produkcia:  Lajos Tóth
Treba sa zbaviť pohovky. Otázkou nie je „prečo“ ale „ako“? Dve dievčatá sa snažia, ale život je ťažký, a aj pohovka je ťažká. Hrdina dorazí v perfektný čas na skateboarde, je vysoký a blonďavý, presne ako v rozprávkach. Nekonečná cesta farebnej pohovky sa začína, cez rieku (trikrát), cez parky, ulice a cez každodenný život ľudí, kým sa „prečo“ stáva čoraz dôležitejšou otázkou.