Menu

Výtvarné spektrum - krajská súťaž

štvrtok, 25 máj, 2017 - 08:45
Sviatok neprofesionálnych výtvarníkov z košického kraja, ktorý poznajú všetci priaznivci a obdivovatelia výtvarného umenia pod názvom Košická paleta sa koná v týchto dňoch v Košiciach. Krajskú výstavu tých najlepších diel, ktorú pripravilo Kultúrne centrum Údolia Bodvy a Rudohoria, si môžu návštevníci pozrieť vo výstavných priestoroch Kasární Kulturpark v budove Bravo. Slávnostné otvorenie výstavy a ocenenie súťažiacich sa uskutočnilo 17. mája 2017.
Do tohoročnej krajskej súťažnej výstavy neprofesionálnej výtvarnej tvorby Košická paleta sa zapojilo vyše 100 výtvarníkov z celého Košického kraja od mládeže nad 15 rokov, až po autorov v dôchodkovom veku s takmer 300 výtvarnými dielami. Odborná porota odporučila vystaviť 118 prác od 77 autorov.
Z výtvarných techník je najviac zastúpená maľba akrylom, olejomaľba, ale nechýba ani pastel, perokresba, maľba na hodváb, akvarel, počítačová grafika, linoryt, keramika, či plastiky z dreva, kameňa a drôtu. Tematicky sú výtvarné diela rôznorodé od krajinomaľby cez portrétnu tvorbu, zátišie až po rôzne kompozície či abstrakciu.
 
Spomedzi autorov postupujúcich  z rožňavského regionálneho kola blahoželáme k oceneniu Mariánovi Chocholovi z Gemerskej Polomy v kategórii B (25 - 60 rokov) za dve maľby V dyme a Samota a Milanovi Kosturovi z Betliara v kategórii D (insitné umenie) za akryl s názvom Zelený štvrtok.
Podujatie, ktoré podporil Fond na podporu umenia, napomáha nielen vyhľadávať a rozvíjať záujmy kreatívnych tvorcov, objavovať nové výrazné talenty z radov mládeže a dospelých, ale poskytuje aj priestor na prezentáciu a konfrontáciu výsledkov za konkrétne obdobie. Táto platforma v neposlednom rade podporuje aj ďalšie vzdelávanie  výtvarníkov v Košickom kraji. Ocenené diela budú reprezentovať náš kraj na  celoštátnej súťažnej výstave Výtvarné spektrum, ktorá sa uskutoční v septembri v Trenčíne.
Veríme, že výstava Košická paleta 2017, ktorá potrvá do 4. júna, priláka čo najviac návštevníkov a poskytne všetkým nevšedný umelecký zážitok.