Menu

Tranzit Mekúra z rožňavskej hvezdárne

pondelok, 9 máj, 2016 - 00:00
V pondelok 9. mája 2016 popoludní sa na rožňavskej hvezdárni uskutočnilo verejné pozorovanie prechodu planéty Merkúr pred diskom Slnka. Stalo sa tak po dlho dopredu medializovanej celosvetovej kampani tejto astronomicky najzaujímavejšej nebeskej udalosti roka 2016.

Nie každý rok je rovnako bohatý

na neprehliadnuteľné a povšimnutia hodné planetárne či slnečné úkazy. V živej pamäti rezonuje veľmi úspešné pozorovanie vlaňajšieho čiastočného zatmenia Slnka v marci 2015, rovnako aj neúspešný pokus o pozorovanie tranzitu planéty Venuša spred štyroch rokov. Obloha sa riadi svojím vlastným kalendárom a je len na nás, ako sa mu dokážeme prispôsobiť a na pôsobivý a jedinečný úkaz sa včas pripraviť. 
Na rožňavskej hvezdárni sa s cieľom vidieť tranzitovať planétu Merkúr zišli necelé tri desiatky párov očí, a to vrátane pomocného a technického personálu. Uverili, že na vlastné oči uvidieť planétu Merkúr počas dňa, a to navyše pred diskom Slnka, sa len tak hocikedy nevidí. Nanajvýš pár krát za život. Vždy je to lepšie, ako v prípade planéty Venuša, kedy jej tranzit nemusí stihnúť ani celá generácia. 
Bolo na škodu veci, že premenlivým počasím s občasnou asistenciou dažďových kvapiek uvidela ako tak jasný obraz planéty na disku Slnka asi len jedna tretina. Všetci ale odchádzali s vedomím, že ten ďalší krátky tranzit Merkúra v roku 2019 a dlhý tranzit v roku 2032 majú šancu stihnúť.