Menu

Taký bol náš marcový spevácky dom

Z podujatia Spevácke domy na Gemeri - Piesne z Abova
Gemerské osvetové stredisko s finančnou podporou Fondu na podporu umenia zorganizovalo dňa 10. marca 2017 ďalšie zaujímavé stretnutie spevákov. 
Podujatie sa konalo v sále Domu tradičnej kultúry Gemera v Rožňave a bolo zamerané na prácu vedúceho speváckej zložky so spevákmi, na zber a úpravu autentického materiálu. „Naši hostia Andrea „Bursi“ Rendošová ako hlavná lektorka s korepetítorom Milanom Rendošom a speváčkou Barborou Feckovou predstavili prácu speváckej zložky vo Folklórnom súbore Železiar. Zdôraznili všetky dôležité momenty, na ktoré je potrebné dávať pozor pri práci a úprave piesňového materiálu vo svojom regióne. Lektorka divákom pustila mnohé zvukové ukážky, ako príklady práce rôznych folklórnych kolektívov, vyzdvihla pozitívnu prácu, ale taktiež aj nedostatky“ uvádza Mária Hlaváčová, manažérka kultúry GOS v Rožňave. 
Po teoretickej časti nasledovala časť praktická, kde sa účastníci workshopu naučili piesne regiónu Abov. Lektorka ponúkla široký výber piesní ženských ale aj mužských z Myslavy, Vyšného Klatova, Košického Klečenova, Krásnej nad Hornádom a Nováčan. Podujatia sa zúčastnili folkloristi a nadšenci nielen z okresu Rožňava, ale aj Revúcej, Prešova a Košíc.
 
Mgr. Mária Hlaváčová