Menu

Rožňavská hvezdáreň privíta spisovateľskú jednotku 

pondelok, 10 apríl, 2023 - 08:00
Bohatý program pri príležitosti Svetového dňa letectva a kozmonautiky

Rožňavská hvezdáreň pripravila pri príležitosti Svetového dňa letectva a kozmonautiky zaujímavé podujatie s rovnomenným názvom. Gemerské osvetové stredisko, ktoré je kultúrnym zariadením Košického samosprávneho kraja, sa v rámci tohto podujatia postaralo o bohatý program pre deti aj dospelých a okrem vyhodnotenia súťaže Vesmír očami detí privíta aj spisovateľku Janu Plauchovú, ktorá je jednotkou v žánri hard sci-fi. Podujatie sa uskutoční 12. apríla 2023.
Jana Plauchová sa okrem písania venuje aj učeniu. Pôsobí na Krajskej hvezdárni a planetáriu Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom, ako aj pri Slovenskej ústrednej hvezdárni v Hurbanove, kde je lektorkou štúdia astronómie pre predmet Raketové technológie a kozmonautika. Jej prednášku o Jurijovi Gagarinovi, ktorý práve v tento deň pred 62 rokmi vyletel ako prvý človek do kozmického priestoru, si žiaci a študenti, ale aj verejnosť, budú môcť vychutnať o 10:00 hod. v Dome tradičnej kultúry Gemera, na Betliarskej 8 v Rožňave. Vstupné na prednášku bude vo výške symbolického  jedného eura.
Svetový deň letectva a kozmonautiky bude obohatený aj o slávnostné vyhodnotenie okresného kola 38. ročníka celoslovenskej výtvarnej súťaže Vesmír očami detí so začiatkom o 16:00, ktoré sa takisto bude konať v Dome tradičnej kultúry Gemera. Vystavené budú vybrané práce žiakov, medzi ktorými účastníci nájdu aj tie, ktoré nás budú reprezentovať na celoslovenskom kole.  
O 18:00 sa celé podujatie presúva do priestorov rožňavskej hvezdárne, kde sa  návštevníci od Jany Plauchovej dozvedia viac o tragickej havárii raketoplánu Columbia v rámci prednášky s názvom Columbia – cesta bez návratu. Cena zaň bude vo výške dvoch eur a bude určená pre širokú verejnosť.
Vzhľadom na obmedzenú kapacitu miestností je potrebné záujem o prednášky vopred nahlásiť na telefónnom čísle 0918 244 901, prípadne mailom na hvezdaren(zavináč)gos.sk. 

Tešíme sa na Vašu návštevu!