Menu

ROŽŇAVSKÁ HVEZDÁREŇ OSLAVUJE

od streda, 8 január, 2020 - 16:00 do sobota, 8 február, 2020 - 18:00
V novom roku rožňavská hvezdáreň vstupuje do druhej polstoročnice svojej existencie. Príležitostí na oslavu má hneď niekoľko. Pripomenúť si začiatky vzniku hvezdárne a načrtnúť vízie do budúcnosti má podujatie, ktoré pripravilo Gemerské osvetové stredisko (GOS), kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja. Vítaná je široká verejnosť a nadšenci amatérskej astronómie.
„S veľkou radosťou a úctou privítame medzi nami celosvetovo uznávaného  vedca a astrofyzika Norberta Wernera. Tento rodák z Rožňavy v súčasnosti vedie výskumný tím astrofyziky vysokých energií na Univerzite Eötvösa Lóránta v Budapešti, je docentom na Masarykovej Univerzite v Brne  a hosťujúcim profesorom na  Hirošimskej Univerzite v Japonsku. Prostredníctvom médií a informácií Norbertových rodičov, ktorí žijú v Rožňave, sledujeme jeho profesionálnu dráhu a  sme nesmierne hrdí na to, že jeho životná cesta za vzdialenými galaxiami začínala práve v našej rožňavskej hvezdárni,“ uvádza riaditeľka GOS Helena Novotná.
 
Prednáška Norberta Wernera,  ktorá je určená pre odbornú aj širokú laickú verejnosť, s názvom Čierne diery v kozmickej pavučine, sa uskutoční v sobotu 8. februára 2020 so začiatkom o 16:00 hodine v Dome tradičnej kultúry Gemera. 
 
„Okrem významného astrofyzika predstavíme aj nové mobilné planetárium, ktoré bude slávnostne uvedené do prevádzky. Návštevníci si tak budú môcť pozrieť nočnú oblohu tak, ako ju možno doteraz nevideli. Planetárium financoval Košický samosprávny kraj vo výške takmer 70-tísíc eur. Aj takýmto spôsobom sa snažíme zvyšovať návštevnosť v našich kultúrnych zariadeniach a vzbudzovať záujem verejnosti o  kultúrne a prírodné bohatstvo, aké v našom kraji máme,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
 
Mobilné planetárium s priemerom 5 metrov, okrem základnej funkcie simulátora hviezdnej oblohy, umožňuje  znázorniť napríklad klasickú nočnú i dennú oblohu z  pozície pozorovateľa na Zemi, poskytuje 22 možností zobrazenia Mliečnej dráhy, možnosť zobrazenia 28 hviezdnych mytológií, simuláciu denného pohybu hviezd a projekciu animovaných programov „fulldome show“ vo formáte 2D s astronomickou alebo prírodovednou tematikou. Využívať ho budú môcť aj žiaci priamo v školách.
 
„Mimoriadne sa tešíme, že za účasti našich bývalých i súčasných  „hvezdárov“, širokej verejnosti a v neposlednom rade práve  Norberta Wernera, môžeme predstaviť naše nové mobilné planetárium, ktoré umožňuje celooblohovú digitálnu projekciu náučných programov. Moje veľké a srdečné poďakovanie za takýto exkluzívny dar 50-ročnej rožňavskej hvezdárni patrí Košickému samosprávnemu kraju, osobitne jeho predsedovi pánovi Rastislavovi Trnkovi za podporu rozvoja popularizácie astronómie aj na Gemeri,“ vyjadruje svoju vďaku riaditeľka GOS Helena Novotná.
 
Planetárium s množstvom programov bude počas celého februára verejnosti  k dispozícii v priestoroch Domu tradičnej kultúry Gemera.
 
 
Kontaktné osoby:
Mgr. Novotná Helena
riaditeľka Gemerského osvetového strediska v Rožňave
Rožňava, Betliarska 8
0905730407
 
 
Ján Jánošík
odborný pracovník na úseku astronómie
Gemerské osvetové stredisko Rožňava

0918 244 901, 0915 884 135, hvezdaren@gos.sk
 
 
 
PrílohaVeľkosť
Plagát na stiahnutie3.91 MB