Menu

Ovčiarske obyčaje

od štvrtok, 31 máj, 2018 - 09:00 do piatok, 1 jún, 2018 - 15:00
Gemerské osvetové stredisko (GOS) v Rožňave pripravilo pre deti základných škôl tvorivé dielne na tému ovčiarstva. V termíne od 30. mája do 1. júna 2018 ponúkame deťom aktivity v našich dielňach.
V rámci témy si deti môžu vyrobiť v hrnčiarskej dielni ovečky z hliny, v textilnej dielni sa budú venovať maľbe tradičných ornamentov na sklo a v muzikantskej sa dozvedia o pastierskej kultúre, a tiež o  zvoncoch a ich využití. Vo štvrtok 31.5. okrem spomínaných aktivít budeme hostiť baču z Kobeliarova, ktorý od rána vyplní gastronomickú dielňu aktivitou varenia žinčice z pravého ovčieho čerstvo nadojeného mlieka zo salaša, ktorého kvalitu garantuje Poľnohospodárske družstvo Vlachovo. 
"Územie Gemera patrí k oblastiam Slovenska, kde sa po stáročia rozvíjal chov oviec. V nížinných oblastiach sa v minulosti chovali ovce ako súčasť poľnohospodárstva, ktorých chov bol zameraný na produkciu vlny, mäsa a koží. Od 15. storočia však poznáme nový hospodársky systém – salašníctvo, ktoré sa líšilo od pôvodného nížinného ovčiarstva, a to predovšetkým vo výpase oviec na holiach a vo vysokých pásmach lesov, ktorému vyhovovalo odolné plemeno oviec valaška. Jedným z hlavných dôvodov salašného chovu oviec je mliečna výroba, s ktorou chceme oboznámiť žiakov v rámci našich tvorivých dielní," dopĺňa informácie Mária Hlaváčová, etnografka GOS.
Tešíme sa na vás ako obvykle v blokoch od 9.00, 11.00 a od 13.00.  Pre koordináciu aktivít, alebo ďalšie informácie nás kontaktujte. Poplatok za dielne je 1€/dielňu/žiaka, prijímame aj Kultúrne poukazy.
Info: A. Kleinová, Gemerské osvetové stredisko, Betliarska 8, Rožňava
kleinova@gos.sk, 0905 919 431