Menu

Na polceste na Mars

piatok, 1 marec, 2024 - od 18:00 do 19:00
Unikátna prednáška slovenskej vedkyne Dr. Michaely Musilovej o simulovaných misiách na Mesiac a Mars

Úsek astronómie Gemerského osvetového strediska, ktorého zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj, pozýva širokú verejnosť dňa 1. marca 2024 o 18.00  do Domu tradičnej kultúry Gemera (Rožňava, Betliarska 8) na jarnú astroprednášku Dr. Michaely Musilovej na tému  Na polceste na Mars.

Dr. Michaela Musilová je astrobiologička, autorka a takzvaná analógová astronautka či marsonautka. Michaela viedla výskum spojený s vesmírom na inštitúciach po celom svete ako napríklad: CalTech, University College London a Chiba University (Japonsko). Má existujúce spolupráce s NASA, Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) a pracovala pre svetové observatória, ako Londýnske a Kanadsko-Francúzsko-Havajské.
Ako veliteľka posádky viedla vyše 30 simulovaných misií na Mars a Mesiac, pod záštitou NASA, ESA a veľa medzinárodných organizácií. Michaela bola tak isto niekoľko rokov riaditeľkou vesmírnej výskumnej stanice HI-SEAS na Havaji. Momentálne pôsobí na International Space University a je vedúcou výskumu vesmírnej technologickej firmy NEEDRONIX. 
Medzi ocenenia, ktoré získala, patri Emerging Space Leaders Grant,  Women in Aerospace – Europe Young Professional Award a bola zaradená medzi 30 najtalentovanejších mladých Slovákov pod 30 rokov vo Forbes Slovensko, ako aj do 100 top profesionálov vo vesmírnom sektore a aeronautike na sledovanie cez LinkedIn (2021 & 2022).
V súčasnosti Michaela pracuje na jej jedinečnom celosvetovom projekte s názvom Astro Koruna Zeme. Predstavuje svetovú novinku v kombinovaní výstupu na Korunu Zeme (najvyššiu horu na každom kontinente) s vedeckým výskumom aj v spolupráci s NASA, vzdelávacími a popularizačnými aktivitami s cieľom inšpirovať. 
Michaela pravidelne vyučuje a robí prezentácie pre poslucháčov všetkých vekových kategórií po celom svete a spolupracuje s medzinárodnými médiami. Okrem toho píše články pre Space.com a je spoluautorkou jej biografie Žena z Marsu.

Sme veľmi radi, že naše pozvanie prijala sympatická astrobiologička Dr. Michaela Musilová, ktorá fascinujúcou prednáškou zrekapituluje svoje poznatky zo simulovaných vesmírnych misií na Mesiac a Mars, porozpráva nám o tom, ako žijú a pracujú členovia posádky, ako keby boli na inej planéte, čo jedia alebo ako to je s nosením skafandrov, keď si vyjdú mimo simulovanej vesmírnej stanice.  Nezmeškajte túto mimoriadnu a exkluzívnu  príležitosť preskúmať tajomstvá prípravy vesmírnych misií,“ dodala Helena Novotná, riaditeľka Gemerského osvetového strediska.

Vstupné na podujatie je 4 €. Viac informácií sa dozviete na telefónnom čísle 0918 244 901 alebo mailom na hvezdaren@gos.sk.

Aktuálne informácie zo života Gemerského osvetového strediska sledujte na našej stránke www.gos.sk a na našich sociálnych sieťach, ktoré nájdete jednoducho ako @gos.roznava.


 

PrílohaVeľkosť
Plagát1.52 MB