Menu

Hviezdna misia 

štvrtok, 24 jún, 2021 - 14:30
Zážitkový astronomický tábor na rožňavskej hvezdárni

Kultúrne zariadenia Košického samosprávneho kraja pripravili pre deti pestrú ponuku letných táborov, vďaka ktorým sa počas prázdnin nudiť nebudú. Vybrať si môžu z ponuky 18 letných táborov v 31 turnusoch. 
Tematické tábory pripravilo aj župné Gemerské osvetové stredisko (GOS). Deti sa môžu už teraz prihlasovať na zážitkový stanový astronomický tábor Hviezdna misia. Prebiehať bude v priestoroch hvezdárne v Rožňave na Lesnej 1. 
„Areál Rožňavskej hvezdárne opäť privíta mladých nadšencov astronómie. Počas 48-hodinového tábora si účastníci vyskúšajú prácu s astronomickou technikou, denné a večerné pozorovanie ale aj spoločenské a športové hry, opekačku či turistiku do okolitej prírody. Pripravené máme dva turnusy. Prvý 12. až 14. 7. a druhý 9. až 11. 8. 2021. Neoddeliteľnou súčasťou tábora je stanovanie pod hviezdami," informuje Štefan Jackovič, astronóm GOS.
Samozrejmosťou budú denné astronomické aktivity - zakresľovanie slnečných škvŕn, pozorovanie Slnka špeciálnym ďalekohľadom, fyzikálne hračky a večer po súmraku aj premietanie v letnom kine. Stanovanie v prírode spojené s pohybovými aktivitami, výletmi  do lesa, nočnými pozorovaniami oblohy a hlavne dlhým ponocovaním pri ohni  a objavovaním nočných zvukov prírody býva pre účastníkov Hviezdnej misie veľkým zážitkom. 
Astronomický tábor je organizovaný v súlade s aktuálnymi opatreniami v súvislosti s pandémiou COVID-19. Aktivity a podmienky sú prispôsobené tak, aby bolo pre deti a lektorov vytvorené v prvom rade bezpečné prostredie. Maximálny počet detí v jednom turnuse je 10.