Menu

Gotika Gemera putuje do metropoly východu

streda, 25 október, 2023 - 15:45
Výstava z fotografického workshopu z Gemera mieri do košického obchodného centra

V máji roku 2023 sa Gemer stal centrom stretnutia fotografov a kreatívnych umelcov. V štyroch lokalitách na Gotickej ceste sa uskutočnil fotografický workshop, vedený renomovaným lektorom, profesorom Ľubom Stachom. S nadšením a zápalom sa do zachytávania gotickej architektúry i historických pamiatok v kostoloch Plešivca, Štítnika, Ochtinej a Koceľoviec pustili účastníci: Kristína Kerekešová, Štefan Majerčák, Peter Palgut a Eva Tóbisz. Toto pútavé podujatie sa stalo súčasťou rozsiahleho projektu Rok nástennej maľby, ktorý nadväzuje na označenie Európskeho kultúrneho dedičstva získaného vďaka freskám v Gemeri a Malohonte.

Výsledkom tejto aktivity je unikátna výstava fotografií s názvom „Tichí svedkovia gotiky na Gemeri“. Každá z fotografií zrkadlí osobitný prístup autora a jeho cit pre gotické umenie. Výstava nás pozýva na dobrodružnú cestu do minulosti, aby sme mohli obdivovať a cítiť pôsobivosť gotického obdobia, ktoré rezonuje aj v súčasnosti. 

Fotografie zachytávajú pamiatky, ako tichých svedkov histórie. Fascinujúca architektúra ponúkla obrovský priestor na hru svetla a tieňov, čo poskytlo fotografom široké možnosti pre tvorbu jedinečných a pôsobivých snímok,“ uviedla riaditeľka Gemerského osvetového strediska Helena Novotná.

Vďaka spolupráci so Združením košických fotografov K-91 a Obchodným centrom Optima v Košiciach bude výstava reprízovaná v Košiciach, a tak sa zároveň stane pre širokú verejnosť pozvánkou na návštevu Gotickej cesty a jej pamiatok. Viac informácií sa dozviete po kliknutí na tento odkaz. 

Výstavu si budú môcť Košičania vychutnať v termíne od 8. novembra 2023 do 9. januára 2024 v OC Optima (mezanín pri veľkej veži) na Moldavskej ceste 32 v Košiciach.
Aktuálne informácie zo života Gemerského osvetového strediska sledujte  aj na našich sociálnych sieťach, ktoré nájdete jednoducho ako @gos.roznava.