Menu

Gemerská čipka oslnila v Moskve

Slávnostné otvorenie výstavy
streda, 11 október, 2017 - 10:30
Klub gemerskej paličkovanej čipky pri Gemerskom osvetovom stredisku prezentoval svoju tvorbu v Moskve.
Záujem o gemerskú paličkovanú čipku rastie. Svedčia o tom nielen výstavy práve prebiehajúce v Poľsku či Maďarsku, ale aj včera skončená v Moskve, v Slovenskom inštitúte, ktorý je súčasťou slovenskej ambasády v metropole Ruskej federácie.
Pred rokom
„Bolo to asi pred rokom. Oslovil nás riaditeľ Slovenského inštitútu v Moskve, s ponukou  predstaviť moskovskej verejnosti gemerskú paličkovanú čipku. Vzhľadom na to, že u nás pracuje klub paličkovanej čipky, tejto požiadavke sme vďačne vyhoveli,“ začala riaditeľka Gemerského osvetové strediska Helena Novotná, ktorá zároveň vzala na seba funkciu kurátorky výstavy.
Malá rožňavská výprava
Pozoruhodné diela gemerských čipkárok spolu s Novotnou išla prezentovať čipkárka Anna Urbánová. „Vzhľadom na to, že okrem paličkovanej čipky sme chceli ukázať aspoň malý kúsok z nášho typického folklóru, cestovali s nami aj speváčka a huslistka Mária  Hlaváčová a akordeonista Peter Rybovič,“ doplnila Novotná.
Tridsať panelov
Diela gemerských čipkárok boli vystavené na tridsiatich paneloch. Paličkovaná čipka má na Gemeri viac ako dvestoročnú tradíciu, poskladať výstavu tak nebolo práve jednoduché. „Chceli sme ju odprezentovať v čo najširšej škále. Boli tam tradičné vzory, gemerské zuby, ktoré tvoria časť čepcovej čipky. Ďalšiu časť sme zoradili tematicky. Dečky, goliere, figurálne postavy a iné dekoratívne diela. Neopomenuli sme ani modernú tvorbu, ktorá je živšia, farebnejšia ako tá pôvodná. Priestor dostali aj vlastné autorské diela našich  čipkárok,“ priblížila Novotná. „Pri tvorbe však stále kladieme dôraz na to, aby sme nezabudli na tradície. Aj keď je to súčasný model, nech je robený tradičnou technikou a využitím tradičných gemerských vzorov a motívov“ doplnila riaditeľka.
Príjemné stretnutia
Vernisáž výstavy sa uskutočnila v utorok 19. septembra a niesla v príjemnou duchu. Osobne sa zúčastnil aj veľvyslanec SR v Moskve pán Peter Priputen. Gemerčanky dokonca dostali aj neočakávanú návštevu, moskovské čipkárky. „Veľmi nás to potešilo, keď sa predstavili a povedali, že chcú s nami nadviazať spoluprácu. A to nebolo všetko. Pani Urbánová mala aj osobnú návštevu. Na sociálnej sieti má moskovskú priateľku, tiež čipkárku,  v živote sa nevideli. No a tá pani prišla na vernisáž. Bolo to ľudsky veľmi milé stretnutie,“ opísala zážitky Novotná. Výstava mala veľmi veľkú odozvu a denne si ju pozrelo množstvo ľudí.
Mnohé sa nezmestilo
Príprava výstavy nebola jednoduchá a nešlo len o prácu čipkárok. „Boli sme limitovaní výstavnými priestormi ale aj  prepravnými možnosťami. Trojrozmerné diela ako napríklad šperky, tašky či klobúky by bolo náročné bezpečne zabaliť, a tak museli zostať doma,“ povedal Novotná. Celá výstava sa vráti na Slovensko koncom roka.
Okrem trojice spomínaných výstav, boli diela čipkárok vystavené aj v Dome tradičnej kultúry Gemera v rámci Medzinárodného workshopu paličkovanej čipky, ktorý prebehol predposledný septembrový víkend. „Čipkárky však už chystajú ďalšiu výstavu, ktorá bude začiatkom októbra v Košiciach,“ podotkla Novotná.
Gemer na chvíľu celým Slovenskom
V Moskve si riaditeľka GOS uvedomila aj fakt, že malý Gemer reprezentoval v tej chvíli celé Slovensko. „Výstavu sa podarilo pekne nainštalovať, diela sú veľmi vzácne, rozhodne sme hanbu Gemeru ani Slovensku neurobili,“ uzavrela Novotná.
(Text: Peter Podolinksý, Foto: GOS, Slovenský inštitút v Moskve)