Menu

Dedičstvo inšpiruje aj počas jarných prázdnin

od pondelok, 2 marec, 2020 - 09:00 do piatok, 6 marec, 2020 - 15:45
Tvorivé dielne v Dome tradičnej kultúry Gemera
Gemerské osvetové stredisko pripravilo počas jarných prázdnin tvorivé dielne pre rodiny s deťmi. Okrem prípravy tradičných jedál si môžu návštevníci vyskúšať aj výrobu keramiky či zdobenie kraslíc. 
Bohatá programová ponuka Gemerského osvetového strediska (GOS), kultúrneho zariadenia Košického samosprávneho kraja, počas jarných prázdnin je pripravená pre rodiny s deťmi. Aktivity sú zamerané na tradičnú ľudovú kultúru a tematicky prispôsobené jarným zvykom. Prebiehať budú v remeselníckych dielňach Domu tradičnej kultúry Gemera. Novinkou tohtoročnej ponuky sú krátke vzdelávacie programy v mobilnom planetáriu. 
„Počas roka nás väčšinou navštevujú žiaci v skupinách so svojimi pedagógmi. Tentokrát však chceme dať príležitosť deťom spolu s rodičmi či starými rodičmi, aby sa prišli zabaviť, niečo užitočné sa naučiť a hlavne vychutnať si čaro spoločného tvorenia. Od 2. do 6. marca 2020 ponúkame možnosť vyskúšať si tradičné techniky výroby v hrnčiarskej a textilnej dielni, ale aj prípravu tradičných jedál v našej unikátnej gastronomickej dielni. Zdobiť kraslice voskom, vyrobiť si vlastnú keramiku, utkať si svoju kabelku či maľovať na textil sú osvedčeným lákadlom tak pre malých, ako aj veľkých. Keďže vstupujeme do pôstneho obdobia, predpokladám, že mnohých bude zaujímať aj starodávna príprava gemerských posúchov. Pre malých vedátorov bude pripravená aj naša astronomická dielňa a možnosť navštíviť mobilné planetárium,“ pozýva Helena Novotná, riaditeľka GOS. 
„Gemerské osvetové stredisko je jedným z ôsmich krajských kultúrnych zariadení, ktoré si počas jarných prázdnin pripravili program pre deti. Oceňujem, že sa prostredníctvom tvorivých dielní pracovníci GOS zamerali práve na prezentáciu a oživovanie tradičných ľudových remesiel a interaktívnou formou ich priblížia aj detskému návštevníkovi. Veľkým lákadlom pre deti môže byť aj program v novom mobilnom planetáriu, na ktorého kúpu kraj prispel sumou takmer 70 000 eur,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. 
 
Tvorivé aktivity budú prebiehať v 90-minútových blokoch v čase od 9:30 do 11:00 a od 13:00 do 14:30 hod.
Vo vstupnom poplatku je zahrnutý použitý materiál, práca lektora a pitný režim.
 
Vstupy do planetária: 9:30, 10:30, 13:00 a 14:00 hod.
Počet účastníkov je limitovaný, odporúčame telefonické rezervácie vopred. 
Poplatok za 90-minútový blok v dielňach:
Dieťa od 9 rokov alebo dospelá osoba 4 € Súrodenecká dvojica 7 €
Rodič a jedno dieťa do 9 rokov 6 € 
Mobilné planetárium max. 30 min./1 €